Yandex’in işletmelere haritalama, coğrafi konum ve navigasyon çözümleri sunan API’si: Yandex Maps API

yandex’in-isletmelere-haritalama,-cografi-konum-ve-navigasyon-cozumleri-sunan-api’si:-yandex-maps-api

Yandex, dün gerçekleştirdiği bir toplantıda Türkiye’deki işletmelere yönelik haritalama, coğrafi konum ve navigasyon çözümlerini Yandex Maps API markasıyla tanıttı. Toplantıda Yandex Maps API CCO’su Alina Silenko, Yandex Maps API Türkiye Ülke Müdürü Yasin Yılmaz, İş Geliştirme Müdürü Alihan Yılmaz ve İş Geliştirme Müdürü Şerza Saka konuşma yaptı. 

Yandex’in sunduğu hizmetler, şirketlerin adres yönlendirme ve navigasyonla ilgili karşılaştıkları zorlukları yönetmelerine yardımcı oluyor. Yandex Maps API’nin fayda sağladığı şirketler arasında e-ticaret platformları, perakende zincirleri, lojistik firmaları, fintech şirketleri, üretim işletmeleri ile rota planlama ve yük taşımacılığı için haritalardan yararlanan tüm kuruluşları sayabiliriz. 

Öne çıkan veriler

Paylaşılan bilgilere göre Yandex Maps API, dünya genelinde 50 binden fazla şirket tarafından kullanılıyor. Şirketler Yandex Maps API aracılığıyla her yıl 1,5 milyardan fazla rota planlaması gerçekleştiriyor. Yandex Maps API kullanan web siteleri 300 milyondan fazla tekil ziyaretçi çekiyor. 

Harita, jeo-uzamsal teknoloji ve yönlendirme hizmetleri geliştirmede 20 yılı aşkın deneyime sahip olan Yandex Maps API, işletmelere üç ana başlıkta çözüm sunuyor. Bu başlıklar, rota planlama ve navigasyon, adrese göre koordinat belirleme ve yer arama, haritaları web siteleri ve uygulamalara entegre etmek için sunulan API çözümleri olarak karşımıza çıkıyor. Tüm bu başlıklar aylık ortalama 4 milyon aktif kullanıcıya sahip olan Türkiye’nin popüler Yandex Navigator uygulamasının da temelini oluşturuyor.

Rota planlama ve navigasyon

İlk kategoride yer alan rotalar ve navigasyon alanındaki ürünler kapsamında Mesafe Matrisi ve Ulaşım Rotası Ayrıntıları gibi çözümler yer alıyor. Bu çözümler araba, kamyon, toplu taşıma veya yürüme gibi tüm ulaşım türleri için en uygun rotaları oluşturmak ve seyahat sürelerini tahmin etmek için kullanılıyor. Seyahat süresi tahmileri, trafik tahminlerine, transferlere, merdivenlere ve hatta hava tahminlerine göre gerçekleştirilebiliyor. 

Ayrıca NaviKit SDK ise ücretsiz yollar, hız sınırları veya sürekli seyahat süresi kısıtlamaları gibi filtrelerin seçilmesini sağlıyor. Böylece belirli iş ihtiyaçlarını karşılamak için özel navigasyon uygulamalarının geliştirilmesine imkan tanıyor. Kısacası NaviKit SDK’nın şirketlerin sıfırdan özel bir navigatör oluşturmak için gereken yıllar süren geliştirme süresinden tasarruf etmesini sağlıyor.

Adrese göre koordinat belirleme ve yer arama

İkinci kategoride bulunan adres girme ve yer arama alanındaki ürünler Geocoder, Arama İpuçları ve Kurum Arama çözümlerini içeriyor. Bu araçlar, adresle ilgili görevleri kolaylaştırıyor. Bununla beraber bahsi geçen araçlar, sipariş formunun doğruluğunu artırken, şehirleri, caddeleri, adları belirterek hataları en aza indiriyor. Ayrıca teslimat maliyetlerinin hesaplanmasını da basitleştiriyor ve adrese, telefon numarasına ve hizmet türüne göre hızlı aramaları kolaylaştırıyor.

JS API ve MapKit SDK

Üçüncü kategoride ise interaktif haritaların web sitelerine ve uygulamalara sorunsuz bir şekilde entegre edilen JS API ve MapKit SDK bulunuyor. JS API ve MapKit SDK bunun yanı sıra müşteriler ve çalışanlar için teslimat bölgelerini işaretleme veya rakiplerin konumlarını gizleme seçenekleri sunarken; ofisleri, mağazaları, teslim alma noktalarını öne çıkarma olanağı tanıyor. 

Yandex Maps API Türkiye Ülke Müdürü Yasin Yılmaz toplantıda konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye teknoloji, e-ticaret, mobilite ve lojistik alanlarında hızla ilerliyor. Bu yolculukta yerel işletmeleri desteklemekten heyecan duyuyoruz. Yandex Maps API çözümleri, süreçlerin otomasyonu ve şirket içi personel ile sipariş işleme uzmanları üzerindeki iş yükünün azaltılması yoluyla Türk şirketlerinin lojistiği optimize etmesine ve müşteri hizmetlerinin kalitesini artırmasına olanak tanıyor.”

Türkiye’de Yandex Maps API lisanslarının yıllık olarak sunulduğunu belirtelim. Çözümlerin fiyatlandırması esnek olup, günlük talep hacimlerine veya aylık aktif kullanıcılara göre belirleniyor. Ayrıca belirli koşullar altında ücretsiz kullanım seçeneği sunuluyor. 

Son olarak Yandex for Startups çatısı altında Paket Mutfak’ın Yandex Maps API’den yararlandığını belirtmekte fayda var. Paylaşılan bilgilere göre; Paket Mutfak Yandex Maps API kullanarak 13.9 saat tasarruf sağladı. Kurum, Yandex for Startups çatısı altında Tech Istanbul, StartupMarket ve Türk Telekom Ventures ile iş birliği yapmakta.