Uzay teknolojisi girişimi Orbex, 16.7 milyon sterlin yatırım aldı

uzay-teknolojisi-girisimi-orbex,-16.7-milyon-sterlin-yatirim-aldi

Uzay uygulamaları için katmanlı üretim teknolojisini benimseyen Birleşik Krallık merkezli Orbex, Seri C turunun devamında 16.7 milyon sterlin yatırım aldı. Tura Scottish National Investment Bank, Octopus Ventures, BGF, Heartcore, the Export & Investment Fund of Denmark (EIFO) ve ismi açıklanmaya melek yatırımcılar katıldı. Şirketin bugüne kadar aldığı toplam yatırım miktarı ise 102 milyon sterline ulaştı.

Alınan yatırım, Orbex’in küçük uyduları Dünya yörüngesine taşımak için tasarlanan 19 metre uzunluğunda, iki aşamalı roketi Prime’ın geliştirilmesini hızlandırmasına yardımcı olacak. Şirketin bununla fırlatma dönemi için tam hazırlığı ve ölçeklenebilirliği sağlamayı amaçladığı belirtiliyor.

Orbex şu anda çeşitli Avrupa ülkelerinde ve ABD’de roket teknolojisinin çeşitli bölümlerini kapsayan iki aktif patente sahip. Yenilenebilir bir biyoyakıtla çalışan roket, dünyanın başka yerlerinde geliştirilmekte olan benzer büyüklükteki diğer roketlere kıyasla karbon emisyonlarını önemli ölçüde azaltıyor.

Orbex CEO’su Phillip Chambers, “Orbex Birleşik Krallık’taki sadece iki uzay roketi üreticisinden biri ve aynı zamanda kendi uzay limanını işleten tek şirket. Teknolojimiz ile Birleşik Krallık’ı Avrupa yörüngesinde fırlatma için bir merkez haline getirme konusunda çok önemli ve kritik bir gelişim aşamasına giriyoruz. Avrupa’nın en iyi uzay uçuşu üreticileriyle rekabet edebilecek sürdürülebilir, uygun maliyetli bir fırlatma aracı inşa ediyoruz. Bu yeni yatırım, operasyonel fırlatma aşamasına geçme ve zamanı geldiğinde işimizi ölçeklendirme hedefimizi destekleyecek.” dedi.