Trendyol LLM, e-ihracatta dil bariyerini kaldırıyor, küresel pazarların kapısını açıyor [Sponsorlu İçerik]

trendyol-llm,-e-ihracatta-dil-bariyerini-kaldiriyor,-kuresel-pazarlarin-kapisini-aciyor-[sponsorlu-icerik]

Türk ürünlerini ve üreticilerini e-ihracatla uluslararası pazarlarla buluşturan Trendyol, çok yönlü yerli dil modeli Trendyol LLM ile satıcıların dil bariyerini aşarak tek tıkla pek çok dilde hizmet vermesini ve ihracat süreçlerini kolaylaştırmayı hedefliyor.

Trendyol LLM’in geliştirme aşamasında Trendyol’un Türk mühendisleri başrolde yer aldı. Şu an için genel amaçlı kullanıma göre geliştirilen Trendyol LLM, Türk teknoloji ekosisteminin hizmetine açık kaynak olarak sunulacak. Şirketler tarafından kendi amaçlarına göre özelleştirilebilecek.

E-ihracatın dilini Trendyol mühendisleri çözdü

Trendyol mühendislerinin Mistral 7B modeli üzerine geliştirdiği Trendyol LLM için öncelikle geniş bir literatür taraması yapıldı. Türkiye’ye özgü modelin oluşturulması adına, elde edilen bilgiler ışığında veri toplama ve filtreleme süreçleri gerçekleştirildi. Trendyol mühendisleri ilk 3 ayı, açık kaynaklardan yararlanma ve verilerin temizlenmesi, son bir ayı ise 10 milyar tokenlık bir veri kümesini kullanma şeklinde geçen yaklaşık 4 aylık süreçte, modeli,  Türkçe’yi daha iyi öğrenmesi ve anlamsal ilişkileri yakalayabilmesi için eğitti. 180 bin soru-cevap ikilisinin olduğu veri kümesi üzerinden komutlara ve isteklere cevap verebilecek bir chat modeli oluşturuldu. Trendyol, Türkçe ve İngilizce konuşabilen çok yönlü dil modeli Trendyol LLM ile Türk teknoloji-girişimcilik ekosisteminde önemli bir dönüm noktasına imza attı.

Trendyol LLM, küresel pazarlara açılan kapı olacak

Açık kaynak olarak Türk teknoloji ekosistemine sunulacak model, ihtiyaca göre özelleştirilebilir olduğu için pek çok alanda da kullanılabilecek. Oluşacak kullanıcı deneyimlerinin, chatbot’ların iyileştirilmesinden arama altyapıları için bilgi çıkarımına pek çok alanda farklı gelişmelere ön ayak olması bekleniyor. Trendyol, LLM’i, satıcıların dijital asistanı olacak şekilde özelleştirmeyi planlarken, bu yenilikçi modelin önümüzdeki süreçte Türk satıcılarının küresel pazara açılan kapısı olması hedefleniyor.

Dünyaya Dubai’de tanıtıldı

Trendyol’un yerli dil modeli, bu sene 12-14 Şubat tarihleri arasında, Dubai’de düzenlenen ve Türkiye, Katar ve Hindistan’ın onur konuğu olduğu 2024 World Governments Summit’te de paylaşıldı. Türkiye’den katılan tek şirketin Trendyol olduğu zirve kapsamında, aralarında “Sorumlu Yapay Zekanın Geleceğine Doğru” başlıklı panelde Trendyol Grubu Başkanı Çağlayan Çetin, Trendyol LLM’i katılımcılara tanıttı.