OpenAI’ın metinden video oluşturma aracı Sora, ilk müzik videosunu hazırladı

openai’in-metinden-video-olusturma-araci-sora,-ilk-muzik-videosunu-hazirladi

OpenAI‘ın metinden video oluşturma aracı Sora, ilk müzik videosunu hazırladı. August Kamp’ın Worldweight şarkısı için hazırlanan video, 8:3 genişliğinde farklı ortamların kısa görüntülerinden oluşuyor. Videoda sahilde bulutlu bir gün veya ormanın ortasında bir tapınak görüntüleri yer alıyor. Bu görüntüler, müzikle birleştiğinde etkileyici bir deneyim ortaya çıkıyor. 

Söz konusu videonun ortaya çıkması için Sora‘ya girdi olarak hangi istemlerin verildiği bilinmiyor. August Kamp, parçayı yaratırken Worldweight’i temsil eden bir videonun nasıl görüneceğini hayal ettiğini belirtiyor. Düşüncelerini başkalarına aktarmakta güçlük çeken Kamp, hayalindeki videoyu Sora ile hayata geçirmeyi başardı. Kamp’a göre video, şarkı her zaman nasıl göründüyse öyle görünüyor. 

Videoda yer alan halüsinasyonlar da dikkat çekiyor. Örneğin, yapraklar balığa dönüşüyor, çalılar bir anda ortaya çıkıyor ve çiçeklerin taç yaprakları yerine kameraları var. Öte yandan halüsinasyonlar, müzikle ve video ile uyum içinde. Böylece izleyenlerde bir karmaşa hissi uyandırmıyor.

İlk olarak Şubat ayında tanıtılan Sora’yı kullanan üçüncü taraf içerik oluşturuculardan ilk örnekler ise geçtiğimiz ay geldi. Geçen ay OpenAI, modele erişim izni verilen bir grup dış film yapımcısı, sanatçı, reklam ajansı ve müzisyen tarafından yapılan Sora içeriklerini yayınlamaya başladı.

Çalışmalarına yer verilen isimler arasında August Kamp‘ın yanı sıra Walter Woodman, Sidney Leeder, Patrick Cederberg, Paul Trillo, Nik Kleverov,  Josephine Miller, Don Allen Stevenson III ve Alex Reben gibi isimler yer alıyor.

Bu arada medya prodüksiyon şirketi Shy Kids‘in de kısa süre önce YouTube’da Air Head adlı bir kısa film yayınladığını belirtelim. Sora ile yapılan film, kafası yerine balon taşıyan bir adam hakkında. Film daha çok fragmanı andırıyor. 

Kaynakları kısıtlı sanatçılar için önemli bir değer önerisi sunan Sora, yapımcıların maliyetleri azaltması için de dikkate değer bir seçenek olarak konumlanıyor. August Kamp’ın aktardıklarına göre; sinematik görselleri sezgisel olarak oluşturabilmek ve yineleyebilmek Kamp için kategorik olarak yeni sanat kulvarları açtı. Kamp, yapay zeka gelişmeye devam ettikçe başka hangi hikaye anlatma biçimlerinin ortaya çıkacağını görmek için sabırsızlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde OpenAI’ın CTO’su Mira Murati Sora’nın bu yılın ilerleyen dönemlerinde piyasaya sürüleceğinin sinyalini verdi.  Şirketin CEO’su Sam Altman ise bu yıl içinde OpenAI’ın bu yıl birden fazla modeli piyasaya süreceğini belirtse de özellikle Sora’yı merkeze alan bir açıklamada bulunmadı.