Intel, yılın ilk çeyreğinde 12,7 milyar dolar gelir elde etti

intel,-yilin-ilk-ceyreginde-12,7-milyar-dolar-gelir-elde-etti

Intel’in çip üretim bölümünün, geçtiğimiz yıl milyarlarca dolar zarar ettiğini sizlere aktarmıştık. Şirket, ilk çeyrek gelirlerini açıkladı. Intel‘in paylaştığı ilk çeyrek finansal sonuçlarına göre şirket, ilk çeyrek gelirlerini yıldan yıla yüzde 9 artırarak 12.7 milyar dolar gelir elde etti. Intel, 2024’ün ikinci çeyreğinde 12.5 ila 13.5 milyar dolar arasında gelir elde edeceğini ön görüyor. 

Birinci çeyrek mali sonuçları analistlerin beklentilerini aşsa da, şirketin ikinci çeyrek görünümü, analistlerin önümüzdeki çeyrek için öngördüğü 13,63 milyar doları karşılamadı. Bu da hisse senetlerinin yüzde 8 düşmesine yol açtı. Neticede düzeltilmiş hisse başına kazanç (EPS) 12,72 milyar dolar gelirle 0,18 dolar oldu.

Bu arada Intel, kısa bir süre önce, istemci bilgi işlem grubu, veri merkezi ve yapay zeka ile ağ ve uç bölümlerinden elde edilen gelirleri Intel Ürünleri altında toplamaya karar verdi. Bununla beraber Intel’in Foundry yarı iletken iş birimi artık “Intel Foundry” altında yer alıyor. Şirketin yarı iletken alanındaki işi Altera, yazılım alanındaki Mobileye ve diğer işlevler yeni bir Tüm Diğer segmenti altında bulunmakta. 

Şirketin Intel Ürünleri, bir önceki yıla göre yüzde 17’lik bir büyüme gösterdi ve 11,9 milyar dolara ulaştı. Yıldan yıla büyümesi yüzde 31’e ulaşan istemci bilişim ürünleri 7,5 milyar dolara yükseldi. Yıldan yıla yüzde 5 büyüme gösteren veri merkezi ve yapay zeka ürünleri 3 milyar dolara ulaşırken, yıldan yıla yüzde 8 büyüme gösteren ağ ve uç (edge) segmenti ise 1,4 milyar dolara ulaştı. 

Öte yandan, şirketin diğer gelirler segmenti, bir önceki yıla kıyasla yüzde 46’lık bir düşüş ile 775 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ayrıca bir önceki yıla göre yüzde 10 düşüş gösteren Intel Foundry çeyrek boyunca 4,4 milyar dolar gelir elde etti. 

Intel Core Ultra işlemcilerini Aralık 2023’te piyasaya süren şirket, ilk çeyreğin sonu itibarıyla 5 milyondan fazla yapay zeka bilgisayarı teslim etti. Şirket, 2024 yılı sonuna kadar 40 milyondan fazla yapay zeka bilgisayarını teslim etmeyi de planlıyor.