Apple, üretimsel yapay zeka özellikleri için cihaz üzerinde çalışan büyük dil modeli geliştiriyor

apple,-uretimsel-yapay-zeka-ozellikleri-icin-cihaz-uzerinde-calisan-buyuk-dil-modeli-gelistiriyor

Geçtiğimiz günlerde ekrandaki varlıkların bağlamını anlayabilen yapay zeka sistemi ReALM ile gündeme gelen Apple, şimdi de cihaz üzerinde çalışan kendi büyük dil modelini (LLM) geliştiriyor. Bloomberg’den Mark Gurman’ın paylaştığı bilgilere göre; söz konusu büyük dil modeli hıza ve gizliliğe öncelik vermesiyle öne çıkıyor. 

Paylaşılan bilgilere göre büyük dil modeli, mevcut yapay zeka hizmetlerinin büyük çoğunluğu gibi bulut üzerinden değil, tamamen cihaz üzerinde çalışacak. Bu nedenle Apple’ın yapay zeka araçlarının bazı durumlarda doğrudan bulut tabanlı rakiplerinden daha az yeteneğe sahip olabileceği düşünülüyor. 

Öte yandan Apple’ın bu boşluğu diğer yapay zeka hizmet sağlayıcılarından teknoloji lisanslayarak doldurması bekleniyor. Hatırlarsanız, Apple‘ın iPhone’larda Gemini destekli özellik için Google ile ortaklık kurmak istediğini sizlere aktarmıştık. Aynı şekilde iOS 18 için Google ve OpenAI ile ortaklık kuracağı konuşulan Apple, Baidu’nun yapay zeka modellerini lisanslamak üzere görüşmeler gerçekleştirdi.  

Büyük dil modelinin cihaz üzerinde çalışması ise bulut tabanlı çözümlere kıyasla daha hızlı yanıt sürelerinin yanı sıra üstün gizlilik sağlayacak. Apple’ın yapay zeka teknolojisine yönelik pazarlama stratejisi, teknolojinin gücünden ziyade kullanıcıların günlük yaşamlarına nasıl faydalı olabileceğine odaklanıyor. 

Apple’ın yapay zeka stratejisinin Haziran ayında gerçekleşecek WWDC’de açıklanması bekleniyor. Şirket, ayrıca etkinlikte büyük yazılım güncellemelerinin önizlemelerini de paylaşabilir. Apple’ın en önemli WWDC 2024 duyurusu ise yapay zeka odaklı bir App Store olabilir. Her zaman olduğu gibi, Türkiye İş Bankası‘nın katkılarıyla 10 Haziran 2023 tarihinde WWDC etkinliğini sizlere canlı bloglama ile aktaracağız.