Apple, düşük talep nedeniyle Vision Pro üretimini azalttı

apple,-dusuk-talep-nedeniyle-vision-pro-uretimini-azaltti

Apple analisti Ming-Chi Kuo’ya göre Apple, 2024 yılında sevk etmeyi planladığı Vision Pro ünitelerinin sayısını 700 ila 800 bin üniteden 400 bin ila 450 bin üniteye düşürdü. 

Kuo, Vision Pro’nun ABD dışındaki pazarlarda piyasaya sürülmesinden önce siparişlerin azaltıldığını ve bunun ABD’deki talebin beklentilerin ötesinde keskin bir şekilde düştüğünün bir işareti olduğunu söylüyor. Apple, şimdi cihazın yol haritasını yeniden belirliyor ve muhtemelen daha düşük maliyetli bir Vision Pro, gelecekte karşımıza çıkabilir. 

Kuo, daha önce Apple’ın Vision Pro’yu, haziranda gerçekleşecek Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’ndan (WWDC) önce yeni pazarlarda tanıtacağını söylemişti, bu da ürünün önümüzdeki ay içinde ek alanlarda kullanılabileceğini gösteriyor. Apple, Vision Pro sevkiyatlarının 2025’te 2024’e kıyasla yıldan yıla azalmasını bekliyor ve şirketin kulaklık ürün yol haritasını gözden geçirip ayarladığı söyleniyor.

Aslında Vision Pro’nun böyle dönüşler alması şaşırtıcı değil, zira tek bir cihazın üretim maliyetinin 1500 dolardan fazla olduğu açıklanmıştı. Bununla birlikte Apple Vision Pro’nun en iyi haline gelebilmesi için en az dört nesil üretilmesi gerektiği belirtilmişti. Ancak bunlar son dönemde Apple’ı zorluyor gibi görünüyor. 

Şubat ayında yayınlanan bir raporda Kuo, Apple’ın ürün özelliklerinde ve kullanıcı deneyiminde çok az değişiklik yaparak üretim ve tedarik değişikliği yönetiminin verimliliğini artırmak için çalıştığını söylemişti. O dönemde Kuo, 2027 yılına kadar önemli güncellemeler içeren bir Vision Pro görmeyeceğimizi tahmin ediyordu. Bu nedenle Vision Pro’nun geleceğinde neler olacağını hep birlikte bekleyip göreceğiz.