ABD’deki devlet üniversitelerinin online alternatifi Campus, 23 milyon dolar yatırım aldı

abd’deki-devlet-universitelerinin-online-alternatifi-campus,-23-milyon-dolar-yatirim-aldi

ABD’deki devlet üniversitelerine online bir alternatif sunan Campus, Founders Fund liderliğinde 8VC katılımıyla gerçekleşen yatırım turunda 23 milyon dolar yatırım aldı. Bu yatırım, A serisi yatırım turunun genişletmesi olarak konumlanmakta.

Zira girişim, geçtiğimiz yıl Sam Altman ve Discord kurucusu Jason Citron liderliğinde gerçekleşen A serisi yatırım turunda 29 milyon dolar yatırım almıştı. Söz konusu yatırım turuna Lachy Groom, Bloomberg Beta, Founders Fund, Reach Capital ve Precursor Venture katılım göstermişti. Girişim bu yılın başlarında ise basketbolun efsanevi isimlerinden Shaquille O’Neal’in radarına girdi. Girişimin aldığı toplam yatırım miktarı 55.6 milyon dolara ulaştı. 

Girişimin faaliyet alanı 

Tade Oyerinde tarafından kurulan Campus, UCLA, Princeton ve NYU gibi ABD’nin önde gelen üniversitelerindeki yardımcı profesörlere herkesin erişebilmesine odaklanıyor. Yardımcı profesörlerin çoğu, o kadar düşük maaş alıyor ki, bunların dörtte biri bir tür devlet yardımına hak kazanıyor. 

Bu arada ABD’de devlet üniversitelerini ikili öğrenim yapan bölge üniversiteleri olarak tanımlayabiliriz. Öğrenciler, ikili öğrenim yapan bölge üniversitelerine, dört yıllık üniversitelere geçiş yapma hedefiyle giriş yapıyor. Ancak öğrencilerin yalnızca yüzde 16’sı 6 yıl içinde lisans diploması alabiliyor. 

Bu noktada Campus hem yardımcı profesörlerin hem de öğrencilerin problemlerine çözüm sunuyor. Campus, Vanderbilt, Princeton ve NYU gibi üniversitelerde çalışan yardımcı profesörleri, kurs başına 8 bin dolar ödeyerek işe alıyor. Campus’te eğitim almanın yıllık maliyeti ise 7 bin 200 dolar. Üstelik federal Pell Grants’a hak kazanan öğrenciler için bu maliyet tamamen karşılanıyor. Böylece üniversite öğrencilerinin yüzde 40’ının ücretsiz eğitim alması sağlanıyor. 

Girişim, tüm öğrencilerin bir dizüstü bilgisayar, Wi-Fi ve öğretmenlere erişim sağlandığından emin oluyor. Eğer öğrencilerin dizüstü bilgisayarı ya da Wi-Fi bağlantısı yoksa girişim bunları temin ediyor. Bununla beraber öğrenciler, kendilerini yakından takip etmekle görevli koçlarla eşleştiriliyor.

Girişimin öne çıkan verileri

Oyerinde’nin aktardıklarına göre; kayıtlar hızla artarken, öğrenciler Campus’ü dört yıllık bir programa geçiş için bir trambolin olarak görüyor. Girişimin sitesinde paylaşılan bilgilere göre; Campus’e şimdiye kadar 726 öğrenci kayıt oldu. Her sınıfta ortalama 75 öğrenci ve üç öğretmen asistanı bulunuyor. Campus’ün ekibinde 70’den fazla profesör yer alırken, Campus öğrencilerinin mezuniyet oranı yüzde 61 olarak karşımıza çıkıyor.